Nasze teksty

Na tej stronie dzielimy się naszym doświadczeniem ze zdrowienia z alkoholizmu. Opowieści i opinie pozostałych uczestników grupy "Pomocna Dłoń" stanowią główny składnik naszej treści. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ uważamy, że historie innych osób można znaleźć w Internecie. Nasza grupa posiada kilku sponsorów, których ciągle przybywa i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z realizacji Programu. Dlatego też mamy wystarczająco dużo doświadczenia, aby pomóc osobom poszukującym pomocy. Wszystkim, którzy potrzebują pomocy, chcemy podać pomocną dłoń.

"Dzień po dniu nie widzisz w swoim życiu żadnych zmian, ale gdy spojrzysz wstecz, jesteś w stanie zobaczyć jak wiele się w nim zmieniło".

 

Przemek - Przebudzenie duchowe

29.11.2019

Przebudzenie duchowe.  W wyniku realizacji Programu 12 kroków ma dojść do przebudzenia duchowego a dokładnie po postawieniu kroków od 1 do 11, W kroku 12 mamy być już przebudzeni.


Przemek - Modlitwa i medytacja

28.11.2019

Modlitwa i medytacja. Listopad to miesiąc w którym na mityngach często pojawia się temat Kroku 11 Programu 12 kroków Anonimowych Alkoholików. Tak sobie również myślę, że trafić na swój pierwszy w życiu mityng w listopadzie, może być niezłym szokiem dla osoby, która co dopiero zaczyna przygodę we Wspólnocie AA.


Andrzej - Historia AA w Łomży

25.11.2019

W Łomży w roku 1985, z inspiracji ks. profesora Henryka Korży działające w Wyższym Seminarium Duchownym koło trzeźwości zaczęło się interesować losem łomżyńskich alkoholików. Klerycy w wolnym czasie na rogach ulic rozmawiali z alkoholikami, następnie spotykali się z nimi w poczekalni seminarium.


Przemek - Wdzięczny na co dzień

24.11.2019

Wdzięczny na co dzień. Jestem alkoholikiem mam tego świadomość wiem również to, że choroba alkoholowa w żaden sposób mnie nie tłumaczy wręcz przeciwnie zobowiązuje mnie do działania.


Przemek - Dyzio marzyciel

24.11.2019

Dyzio marzyciel. Pamiętam, że od zawsze chciałem być KIMŚ. Kim dokładnie to nie wiedziałem, ale miałem być KIMŚ.  Na pewno chciałem być osobą znaną, rozpoznawalną i wyjątkową.


Andrzej - Buduję mój nowy dom a nie barak.

24.11.2019

Na początek przypowieść:
Pewien stolarz po wielu latach pracy postanowił przejść na emeryturę.. Poinformował szefa o swoim planie porzucenia życia zawodowego i skupienia się na rodzinie.
Szef ubolewał nad tym, że straci tak dobrego pracownika i poprosił mężczyznę o wykonanie ostatniego zlecenia. Stolarz zgodził się wykończyć ostatni dom w swojej karierze.


Andrzej - Postęp duchowy

23.11.2019

- Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od samego siebie z dnia wczorajszego.- Mahatma Gandhi


Przemek - Codzienny trening

23.11.2019

Codzienny trening. Nie tak dawno przeczytałem reklamę siłowni, która wyświetliła mi się w internecie: " Trening czyni mistrza ale chemia czyni cuda".


Przemek - Moje naturalne środowisko

22.11.2019

Moje naturalne środowisko. Od kilku już lat poruszam się w środowisku zwanym Wspólnota AA czyli Anonimowych Alkoholików. Dla ludzi, którzy są wewnątrz tej Wspólnoty często jest to kwestia życia i śmierci.


Przemek - Bełchatów - Warsztaty WK

30.06.2019

Bełchatów - Warsztaty Wielkiej Księgi 29.06.2019. Bełchatów miejsce gdzie wydobywa się węgiel brunatny i jak się okazało miejsce gdzie od kilku lat organizowane są Warsztaty Wielkiej Księgi


Andrzej - Jak odzyskać pogodę ducha

26.06.2019

Życie przynosi nam wiele niespodzianek. Niektóre są przyjemne inne nie. Gdy nasze plany się realizują to nie pytamy "dlaczego". Pytanie to zadajemy, gdy coś nie idzie po naszej myśli. Dociekanie powoduje burzenie wewnętrznego spokoju, zwanego pogoda ducha.


Andrzej - A gdyby tak wszyscy ...

15.05.2019

Moje pierwsze kroki w AA były koszmarne. Opowieści z początku interesujące z czasem zaczęły być nudne. W zasadzie ograniczały się do wspominania przeszłości i "dokonań" po pijaku czyli jak kto pił i żonę bił. Program 12 Kroków był odczytywany na początku jednak w trakcie mityngu nikt o nim nawet nie wspomniał.


Andrzej - Krok 1

01.05.2019

Krok 1 - " Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem "

Jedno zdanie a ileż sposobów interpretacji. Ja również zmieniałem zdanie i sposób rozumienia tego kroku w miarę upływu lat. Słysząc na mitingach wiele wypowiedzi na ten temat powoli kształtowałem swoje rozumienie tego kroku, który jest podstawą programu AA, mojego programu. Aby przyznać się do bezsilności musiało upłynąć wiele lat.Andrzej - Odwrócona piramida

19.04.2019

Tradycja 2:  Dla naszego grupowego celu istnieje tylko jedna ostateczna władza - miłujący Bóg, tak jak może On wyrażać Siebie w naszym grupowym sumieniu. Nasi liderzy są tylko zaufanymi sługami; oni nie rządzą.

Tradycja 9: AA, jako takie, nie powinno nigdy stać się organizacją, ale możemy tworzyć zespoły i komisje bezpośrednio odpowiedzialne wobec tych, którym służą.


Andrzej - Kobiety w AA

18.04.2019

Wypowiedzi kobiet: Brzydzą mnie starzy pijacy próbujący się obściskiwać, bo niby takie tu są zwyczaje. Z innymi starymi pijakami już tak nie robią.

...i wali tam do mnie jakiś kudłaty, nieogolony koleś i chce misiaczka... to, że (chyba) nie pije i co z tego jak jest tak fajkami ojarany jakby łeb z pieca dopiero co wystawił. Dali mi jazda - pogoniłam pacjenta.


Andrzej - Jak zniewala alkohol.

18.04.2019

"Niewolnictwo umysłowe jest najgorszą formą niewolnictwa. Daje Ci iluzję wolności, sprawia, że ufasz, kochasz i bronisz swego ciemiężcy czyniąc wrogami tych, którzy próbują Cię uwolnić, lub otworzyć oczy..."


Andrzej - Tradycja 4

10.04.2019

 Słownik języka polskiego z 1981r str 803 tak definiuje słowo "wyjątek".


Andrzej - Praca na programie ze sponsorem

21.12.2018

Przez pierwsze lata nikt o tym nie mówił. Dziś wcale się temu nie dziwię, bo była jedna WK i mało kto ją czytał. Ludzie opowiadali przeważnie o swoim piciu i cieszyli się, że znowu się widzą.


Andrzej - Życie bez alkoholu

20.12.2018

Kończy się kolejny rok życia bez alkoholu. Rok obfitujący w sytuacje i zdarzenia przyjemne i nieprzyjemne. AA w swej mądrości mówią, że jak jest za dobrze to nie dobrze. U mnie się to sprawdziło w 100%.


Ogłoszenia

Mityng spikerski Moniki z naszej grupy (29 listopada 2023 r.)

Mityng spikerski grupy "Ewa" w Ostrołęce (28 listopada 2023 r.)

Dwa lata trzeźwości Ani (24 listopada 2023 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.