Andrzej - Obłuda i grzech zaniechania

Cytat: "Obłuda - w słowniku opisana jest jako dwulicowość, fałszywość, hipokryzja, podwójna moralność, przewrotność, zakłamanie. Jest to postawa osoby, która chce ukryć swoje prawdziwe myśli, motywacje, pragnie pokazać się od lepszej strony". 

Od kilku lat coraz więcej alkoholiczek i alkoholików mówi, że przeszło Program 12 Kroków ze sponsorem. 

Jednak zamiast czynić dobro i żyć w prawdzie dalej są obłudnikami - pewnie Bóg jeszcze nie zabrał im tej wady (tak, to moja złośliwość).

Nie mam zamiaru nikogo pouczać jak ma żyć i nie robię tego, ale co jakiś czas spotykam się z takim zachowaniem i to wśród trzeźwiejących "programowych alkoholików". 

W początkach mojej przygody z AA było to bardzo częste. 

Wtedy nikt nie mówił o Programie, bo nikt go nie przeszedł ze sponsorem. Stare nawyki zawsze brały górę. Minęło wiele lat i sytuacja prawie się nie zmieniła. Być może to efekt różnego sposobu poznawania Programu i wdrażania go we własne życie? Mamy już "pendolino" i inne tego typu pomysły.

Niektóre wady są dla nas ciągle użyteczne. Przymilanie się i poklepywanie po plecach a później obgadywanie czyli rozsiewanie negatywnych opinii mających na celu zdyskredytowanie danej osoby. Często poniżenie.

Stanięcie w prawdzie jest trudne. Wymaga odwagi, ale nie tylko. Trzeba mieć jasno sprecyzowane poglądy oparte na wiedzy i doświadczeniu aby stawić czoło manipulacjom. Oczywiście nie zrobią tego ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z AA. Oni dopiero nabywają doświadczenia w tym nowym sposobie życia. 

Krok 12 mówi: "Przebudzeni duchowo w rezultacie tych kroków staraliśmy się nieść to posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach."

Dlatego już dawno podjąłem decyzję, że zawsze będę mówił to co myślę w danej kwestii bez względu na to, co o mnie pomyślą inni. I wiecie co? Manipulanci omijają mnie szerokim łukiem. Ale wcześniej musiałem to jasno i głośno powiedzieć, innymi słowy reagować.

Dlatego dla mnie brak reakcji to grzech zaniechania. 

Program 12 Kroków AA pozwala stanąć w prawdzie. 

Oczywiście aby stanąć w prawdzie trzeba uczciwie i z pełnym zaangażowaniem przejść przez niełatwy Program i stosować te zasady we wszystkich swoich poczynaniach. We wszystkich a nie wtedy gdy mi to pasuje.

Jeden z alkoholików kiedyś mi powiedział: "Na mityngu jestem szczery ale poza nim już nie. Wiesz takie jest życie.".

Smutne ale prawdziwe.

Pogody ducha.

Andrzej - 14 czerwca 2023


Opublikowano: 14.06.2023 r.

Ogłoszenia

Czerwcowy mityng spikerski (17 czerwca 2024 r.)

Majowy mityng spikerski (9 maja 2024 r.)

Mityng spikerski (12 kwietnia 2024 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.