Przemek - Terapeutyczny mityng AA

Na początku mój sponsor zapytał się mnie co znaczą dla mnie te dwie literki AA. Oczywiście głupi nie jestem i od razu odpowiedziałem, że Anonimowi Alkoholicy. A On nie ustępował i zapytał ponownie.. Na pewno??? A może Atrakcyjni Abstynencji?? Wtedy jeszcze nie zrozumiałem ironii w tym zawartej. 

 

Wspólnota AA ma swój własny program powrotu do zdrowia, który sprawdza się skutecznie od wielu lat na całym świecie w niezmienionej formie. Zapisany jest w 12 krokach. 

Książka Anonimowi Alkoholicy krok po kroku opisuje czym jest alkoholizm, czym się objawia i jak można z niego zostać uzdrowionym. Jest to doświadczenie innych alkoholików, którzy przebyli już tę drogę. Prawie na każdym mityngu AA czytany jest fragment 5 rozdziału, który kończy się słowami.. A O TO KROKI, KTÓRE POSTAWILIŚMY .. 

To nie mityngi na które chodzimy (często wypić tylko kawę), książki które czytamy, terapie które ukończyliśmy. 

To dzielenia się siłą, doświadczeniem i nadzieją z realizacji programu, który ma doprowadzić do przebudzenia duchowego. 

Czy w programie jest mowa o emocjach i uczuciach?? Nie, nie ma. Nie ma również rozdziału poświęconego tym sprawom. Jest natomiast mowa o podjęciu działania a nie o tym, że mam działać dopiero jak coś poczuję. 

Wady charakteru, błędy, braki, wynaturzone instynkty - to mieli na myśli ludzie, którzy przyczynili się do powstania programu 12 Kroków. Bóg nie usuwa emocji i uczuć nie o to się zwracam do niego w pokorze. To nie one przyczyniły się w większym lub mniejszym stopniu do stanu w którym się znajdowałem tylko...urazy lęk, samowola. Wszystko jest dokładnie i precyzyjnie opisane w książce Anonimowi Alkoholicy. Ale oczywiście łatwiej się mówi o tym jak się czuję niż o własnych wadach i błędach. Łatwiej jest powiedzieć, że jestem na emocjach niż wyznać istotę błędu. 

Alkoholizm to straszna choroba psychiczna, która w połączeniu z ego skutecznie potrafi skupić alkoholika na sobie samym i myśleniu tylko i wyłącznie o sobie. A przecież odzyskując poczytalność nie muszę być skazany do końca życia na obsesję - obsesję na swoim punkcie. 

"Egoizm, egocentryzm, koncentracja na samym sobie... To jak sądzimy zasadnicze źródło naszych kłopotów." 

Przemek 12.05.2023.

 

 


Opublikowano: 13.05.2023 r.

Ogłoszenia
Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.