Przemek - Terapeutyczny mityng AA

Na początku mój sponsor zapytał się mnie co znaczą dla mnie te dwie literki AA. Oczywiście głupi nie jestem i od razu odpowiedziałem, że Anonimowi Alkoholicy. A On nie ustępował i zapytał ponownie.. Na pewno??? A może Atrakcyjni Abstynencji?? Wtedy jeszcze nie zrozumiałem ironii w tym zawartej. 

 

Wspólnota AA ma swój własny program powrotu do zdrowia, który sprawdza się skutecznie od wielu lat na całym świecie w niezmienionej formie. Zapisany jest w 12 krokach. 

Książka Anonimowi Alkoholicy krok po kroku opisuje czym jest alkoholizm, czym się objawia i jak można z niego zostać uzdrowionym. Jest to doświadczenie innych alkoholików, którzy przebyli już tę drogę. Prawie na każdym mityngu AA czytany jest fragment 5 rozdziału, który kończy się słowami.. A O TO KROKI, KTÓRE POSTAWILIŚMY .. 

To nie mityngi na które chodzimy (często wypić tylko kawę), książki które czytamy, terapie które ukończyliśmy. 

To dzielenia się siłą, doświadczeniem i nadzieją z realizacji programu, który ma doprowadzić do przebudzenia duchowego. 

Czy w programie jest mowa o emocjach i uczuciach?? Nie, nie ma. Nie ma również rozdziału poświęconego tym sprawom. Jest natomiast mowa o podjęciu działania a nie o tym, że mam działać dopiero jak coś poczuję. 

Wady charakteru, błędy, braki, wynaturzone instynkty - to mieli na myśli ludzie, którzy przyczynili się do powstania programu 12 Kroków. Bóg nie usuwa emocji i uczuć nie o to się zwracam do niego w pokorze. To nie one przyczyniły się w większym lub mniejszym stopniu do stanu w którym się znajdowałem tylko...urazy lęk, samowola. Wszystko jest dokładnie i precyzyjnie opisane w książce Anonimowi Alkoholicy. Ale oczywiście łatwiej się mówi o tym jak się czuję niż o własnych wadach i błędach. Łatwiej jest powiedzieć, że jestem na emocjach niż wyznać istotę błędu. 

Alkoholizm to straszna choroba psychiczna, która w połączeniu z ego skutecznie potrafi skupić alkoholika na sobie samym i myśleniu tylko i wyłącznie o sobie. A przecież odzyskując poczytalność nie muszę być skazany do końca życia na obsesję - obsesję na swoim punkcie. 

"Egoizm, egocentryzm, koncentracja na samym sobie... To jak sądzimy zasadnicze źródło naszych kłopotów." 

Przemek 12.05.2023.

 

 


Opublikowano: 13.05.2023 r.

Ogłoszenia

Majowy mityng spikerski (9 maja 2024 r.)

Mityng spikerski (12 kwietnia 2024 r.)

Mityng spikerski (24 lutego 2024 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.