Koncepcja Boga

W początkach AA - wspomina Henrietta - Bill powiedział mi tak:

"Myślę, Henrietto, że nie powinniśmy za wiele mówić o religii czy Bogu".
"Naszym zadaniem nie jest zadowalanie alkoholików - odparłam. - Przede wszystkie te lata nie robili nic innego, jak tylko zadowalali siebie. Naszym zadaniem jest zadowalać Boga. A jeśli macie nie mówić o tym, co Bóg czyni, ani o wierze czy przewodnictwie Bożym, to równie dobrze możecie być klubem rotariańskim *) albo czymś w tym rodzaju - bo Bóg jest waszym jedynym źródłem mocy".
W końcu zgodził się ze mną.

Bill może się i zgodził, podobnie jak wielu innych. Mimo to, było całkiem sporo uczestników AA, którzy ani się nie zmienili, ani nie "poddali" aż w takim stopniu. Robili co mogli, żeby pojąć Krok Pierwszy **), ale nie byli całkiem gotowi do zmierzenia się z pozostałymi. A ich koncepcja Siły Wyższej ***) bardzo różniła się od tej, którą wyznawali "oksfordczycy" - ci ostatni odmawiali zaakceptowania żarówek czy autobusów na Trzeciej Alei jako przykładów"takiego Boga, jak ja Go pojmuję".

Wiele lat później Henrietta była rozczarowana wypowiedziami uczestników AA na dużym mityngu:
"Można było pomyśleć, że opisują sposób, w jaki pracował nad nimi psychiatra. Nie było w tym duchowości; nie było mowy o tym, co Bóg uczynił w ich życiu."

Również ta postawa uwidaczniała fundamentalną różnicę pomiędzy AA i Grupą Oksfordzką. Uczestnicy Wspólnoty stawali się coraz bardziej skłonni do tego, żeby pozwalać nowicjuszom samodzielnie dochodzić do własnej koncepcji Siły Wyższej - w swoim czasie i na swój sposób.

/ Dr Bob i dobrzy weterani str 174 /


Opublikowano: 01.07.2021 r.

Ogłoszenia

Czerwcowy mityng spikerski (17 czerwca 2024 r.)

Majowy mityng spikerski (9 maja 2024 r.)

Mityng spikerski (12 kwietnia 2024 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.