O nas

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu powstała 15 lutego 1948 roku. Mieściła się wówczas w sali budynku Urzędu Gminy. Jej księgozbiór liczył 289 woluminów. W bardzo szybkim tempie zwiększała się liczba książek. W roku 1964 księgozbiór liczył już 6800 woluminów.

W 1949 roku powstały pierwsze punkty biblioteczne. W ciągu 5 lat zostało utworzone 17 punktów bibliotecznych w różnych miejscowościach gminy Rzekuń.

Na przestrzeni lat placówka wielokrotnie zmieniała lokalizację, mieszcząc się w prywatnych budynkach.

W roku 1980 nastąpiła reorganizacja sieci bibliotecznej na terenie gminy Rzekuń. Wówczas powstała filia biblioteczna we wsi Borawe, a w 1984 utworzono filię biblioteczną w Laskowcu.

Oprócz podstawowej działalności bibliotecznej, ciągłego powiększania księgozbioru, ulepszania warunków lokalowych, biblioteka zajmowała się organizacją życia kulturalnego na terenie gminy Rzekuń.

W 2011 roku biblioteka główna zmieniła swoją siedzibę, w której znajduje się do dzisiejszego dnia. Dbając o naszych Czytelników ciągle poszerzamy ofertę książkową o nowości wydawnicze, zmieniamy wystrój naszych lokali, aby zachęcić użytkowników      do odwiedzania naszych placówek. Szkolimy się i podnosimy swoje kompetencje, aby sprostać wymaganiom i oczekiwaniom naszych Czytelników.

W ciągu ostatnich lat oferta biblioteki ciągle się powiększała. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy nasze działania są wciąż wzbogacane  w różnych dziedzinach kultury i rekreacji. Biblioteka jako jedyna instytucja kultury na terenie naszej gminy realizuje szereg przedsięwzięć. Są to m.in.:

- imprezy plenerowe,

- imprezy kulturalne,

- koncerty,

- promocja zdrowia,

- imprezy rekreacyjne i sportowe,

- imprezy historyczne,

- warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Od kilku lat biblioteka pozyskuje dofinansowanie ze środków zewnętrznych na realizację różnych, ciekawych projektów. I tak byliśmy grantobiorcami w programach: "O finansach w bibliotece", "Sieć na kulturę", "Równać szanse". Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu "Kultura bez barier". Przedsięwzięcie grantowe o nazwie "Gminna Biblioteka Publiczna w drodze do dostępności" ma na celu uczynienie z biblioteki miejsca bardziej przyjaznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Wybierz sekcję

Ogłoszenia

Czerwcowy mityng spikerski (17 czerwca 2024 r.)

Majowy mityng spikerski (9 maja 2024 r.)

Mityng spikerski (12 kwietnia 2024 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.