Monika i Przemek - Smutek, przyjacielu, co chcesz mi dzisiaj powiedzieć?

Mam na imię Monika i jestem uzależniona. W moim życiu ucieczka była czymś nieodzownym. Kiedy dzisiaj już w trzeźwym życiu analizuje sobie moją przeszłość na Kroku 4-tym, to widzę, że doświadczyłam wielu trudnych chwil

Ponieważ jednak szybko odkryłam sposób na ulgę w substancjach, to nie musiałam konfrontować się ze wszystkimi trudnymi emocjami, które powinny mi wtedy w naturalny sposób towarzyszyć. Stąd też dziś, mimo że zdrowienie trwa już wiele miesięcy, to wciąż do domu moich uczuć zagląda smutek.

Jeszcze rok temu nie było absolutnie zgody we mnie na jego odwiedziny. Czasem po prostu wstaje rano i czuję, że to będzie smutny dzień. Może pogoda nie sprzyja? Może brzuch mnie boli? Może nawał spraw? A może po prostu smutek bez powodu. Ot tak, nie potrzebujący uzasadnienia. Tak jak czym byłoby dobro bez zła, tak czym byłaby radość bez smutku?

Dziś akceptuję mój smutek, a moje trzeźwe życie, choć trudno to zrozumieć, pozwala mi się z niego cieszyć.
Nie ma złych emocji, jedynie czasem trudne i może nieco nieprzyjemne. Jednak smutek może być też czymś melancholijnym jednocześnie. Czymś, co pcha mnie do gorącej herbaty z pomarańczą, imbirem i miodem oraz dobrej książki. Czymś, co pcha mnie do rozmowy z przyjacielem. Czymś, co motywuje mnie do napisania tego postu. Piękne jest to, że dziś nie wypieram tego, co trudne, ale robię na to miejsce i za to właśnie dziękuję mojemu wspaniałemu AA.

Monika 13.10.2022

. . . . . . . . . . . .

Hmmmm

Co by tu powiedzieć
Zamrażarka
Byłem jak zamrażarka a moim freonem był alko, który skutecznie zamrażał moje uczucia i emocje i nie musiałem ich odczuwać i doświadczać zwłaszcza tych, które były dla mnie niewygodne.

Trzeźwość i Program 12 kroków natomiast był i jest dla mnie świetnym odmrażaczem.
Zmieniłem całkowicie swoje podejście do uczuć i emocji, i traktuję je jako informację. Wiadomość, że dzieje się "coś" ze mną . I faktycznie czasem smutek pojawia się znikąd i nie musi być żadnego powodu, że się uaktywnił.

Czasem pojawia się na chwilę, czasem chce zagościć na dłużej i wtedy właśnie mówię mu idź z pi ...
Włączam muzykę, kabaret, film , sięgam po książkę lub biorę swoje "pieseły" - te rzeczy zawsze poprawiają mi humor.  O i rower  jak mi przewietrzy głowę to i moje endorfinki zaczynają szaleć.
  Także po co smuteczek jak jutro piąteczek.
Pozdrawiam Pogodnie 

Przemek - 13.10.2022


Opublikowano: 13.10.2022 r.

Ogłoszenia

Mityng spikerski Moniki z naszej grupy (29 listopada 2023 r.)

Mityng spikerski grupy "Ewa" w Ostrołęce (28 listopada 2023 r.)

Dwa lata trzeźwości Ani (24 listopada 2023 r.)

Wszystkie ogłoszenia

Zapraszamy na mityng

Grupa AA "Pomocna Dłoń"

środa, godz. 18.00

Łomża, ul. Wąska 93 (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

dom parafialny, sala na samej górze

Modlitwa o pogodę ducha

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić
Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.